Představa, pojem atd. I (19. 9. 1983)
STRANA A
Záznam začátku semináře je možná překryt záznamem konce – patrně se omylem nahrávalo po dosažení konce kazety opět na první stranu téže kazety
Chybí 1. kazeta; konec sezení ve 33:45, další nahrávka je skok do výkladu o Faidrovi (chybí začátek) – jako ilustrace intencionálního předmětu, a to už má být druhý příklad; třetí příklad je Kant; prvním byl Heidegger o minci, tj. o adekvaci ve Vom Wesen der Wahrheit
Heidegger se dopouští konfuze, když nerozlišuje mezi představou představující a představovanou (konfuze: identifikace představované a skutečné mince)
17:15 Musíme od sebe odlišit intencionální předmět od pojmu. Dále: rozdíl mezi intencionálním předmětem „trojúhelník“ a pozemkem ve tvaru trojúhelníku (intencionální předmět „trojúhelník“ je naše konstrukce). Když míním rovnostranný trojúhelník, tak míním rovnostranný trojúhelník, a nic víc; stejně v případě rovnoúhlého trojúhelníku. Ale intencionální předmět je v obou případech týž. Čili já různými pojmy můžu mít touž myšlenkovou konstrukci. Ale v té konstrukci je vždycky mnohem víc, než je míněno.
22:10 Filosofie tradičně na rovinu intencionálních předmětů zapomínala. Bylo to samo chybou, ale obrovskou lavinu chyb to vyvolalo. A ta lavina chyb se jmenuje dějiny metafyziky.
STRANA B
…
KONEC VÝKLADU NA S2 VE 23:35, POKRAČUJE DISKUSE