Vážená sestro Knoppová,
asi před 2 až 3 týdny mi volal jeden redaktor z místního tisku (v Plzni) a chtěl na mně podobně jako Vy vysvětlení, jak jsem mohl asistovat při tom, když byli na univerzitu (na katedru humanitních věd) přijati bývalí pracovníci Ústavu marxismu-leninismu. Řekl jsem mu o tom něco málo (on o tom nic pořádně nevěděl a představoval si svou redaktorskou práci strašně jednoduše) a dál jsem se o to nestaral, takže nevím, co pak skutečně vyšlo (a zda vůbec). Pořad Svobodné Evropy mi také není znám. Nezbývá, než abych Vám odpověděl o něco důkladněji, ale už dopředu mám dojem, že Vás neuspokojím.
Především: v Plzni byla původně jen jedna fakulta, totiž lékařská, a ta byla jen vzdálenou pobočkou pražské (tj. Karlovy). Plzeňští radní se rozhodli, že chtějí univerzitu celou (dodnes však celou nemají, protože na to prostě nemají ani finance, ani vhodné lidi). Už si zřídili před řadou let právnickou fakultu, a já jsem – podobně jako většina kolegů z Akreditační komise – s váháním, jistými rozpaky, ale také s nadějí, že v nejkratší době univerzita v čele s rektorem udělají, co je v jejich silách, aby z toho skutečnou fakultu udělali, vyslovil svůj souhlas s omezenou akreditací a společně jsme doporučili žádost ministrovi. Moc se to bohužel nepovedlo a my jsme to neváhali kritizovat a nabádat k zlepšení věcí. Doplatila na to potom značným zdržením našeho souhlasu později zakládaná humanitní fakulta, která sice přišla s projektem mnohem lepším (což jsem konkrétně já věděl možná lépe než někteří jiní členové), ale nedůvěra vyvolaná problémy s právnickou fakultou způsobila také zde několikerý odklad. A ještě to bylo a dodnes je náhradní řešení (není to celá filosofická fakulta, jak by se na univerzitu slušelo), i když si to už asi málokdo uvědomuje.
Proč o tom začínám? Plzeňský případ nebyl výjimkou. Docela na začátku to bylo odstartováno prezidentovým slibem jednak Opavě, jednak Ostravě, že budou mít vlastní univerzity. Po mém soudu to byl nesmysl, protože obě města jsou si velmi blízko a stačila jedna univerzita, na kterou by bylo dost prostředků i sil, a obě města se mohla podělit o příslušné fakulty; nakonec to stejně dopadlo jako kompromis. Byl to bohužel precedent pro celou vlnu nových univerzit, o jejichž založení rozhodl parlament. Slovo „univerzita“ ztratilo svůj význam, technické školy dvou- či několikaoborové si začaly říkat „univerzity“ a dokonce stará brněnská technika s tradicí se přejmenovala na „univerzitu“; to vše na doklad malé historické gramotnosti našich zákonodárců (a ovšem také vysokoškolských učitelů, kteří po tom bažili).
A v této situaci jsem byl (jako mnozí jiní) v řadě případů povolán jako člen konkurzní komise, která měla rozhodnout, který z adeptů, ucházejících se o povolání vysokoškolského učitele, je nejlépe kvalifikován. V Opavě byla situace taková, že jsme nepřijali nikoho, a místo i obor zůstaly nějaký čas neobsazeny. Pochopitelně k malé radosti děkana i rektora, kteří to pak musili řešit dalšími dočasnými kompromisy. Tedy první bod je u konce: v základě šlo o špatné politické rozhodnutí předstírat zřízení řady nových univerzit bez ohledu na to, že k tomu nebyly dostatečné podmínky. To nutně muselo mít vliv na snižování úrovně – a ovšem také požadavků, neboť při náležitých požadavcích na kvalifikaci by celá řada oborů nebyla mohla být otevřena. Akreditační komise byla postaveny v obou případech před hotový fakt – a většina jejích členů nebyla ochotna vzít na sebe odium, že akreditace neudělí. – Vím, že tohle mi – alespoň zatím – nikdo nevyčítá. Ale vyčítám si to já sám. Ovšem: co jsem mohl (co jsme mohli) dělat? Mohl jsem jen rezignovat, a tím bych ničemu nepomohl. Jistě si nemyslíte, že jsem tlačil na ostatní, aby s akreditací souhlasili; opak byl pravdou. (Měl jsem v roce 1993 na několik měsíců pobývat studijně v Berlíně, a navrhl jsem z toho důvodu předsedovi akreditační komise svou rezignaci; on ji však nepřijal, že prý mé práce bude zapotřebí, až přijedu.)
A nyní – za druhé – k těm „bývalým marxistům“. Z Vašeho dopisu se dozvídám, že ve Svobodné Evropě mluvili o jakémsi „přezkoušení“; už z toho je vidět, že si nedali práci, aby se v problému lépe orientovali. Konkurz není žádné „přezkoušení“; to se dělá na škole a týká se jen studentů. Ale to je detail. Mne osobně se týkal jen jediný obor, totiž filosofie; k ničemu jinému jsem nebyl zván. Ani onen redaktor, ani Vy se nezmiňujete o tom, že tam učí nějaký hlupák, nevzdělanec, nekompetentní břídil – ale kritika se týká jen toho, že to je marxista (nebo – možná – bývalý marxista). Říkám zcela otevřeně, že mně něco takového vůbec nevadí. Pro mne je rozhodující odborná připravenost, zdatnost, kompetence. Vysokoškolští studenti nejsou malé děti ani stádo hlupáků. V jistých ohledech jsou sice velmi závislí na tom, co se jim přednáší, ale jen pokud jde o výběr informací, ke kterým by se jinak těžko dostávali (dnes už to zdaleka tak neplatí jako dříve). Rozhodující je inteligence na obou stranách, spojená s myšlenkovou kritičností. Kdo má jen paměť, ale nedovede věci kriticky posuzovat, na vysokou školu prostě nepatří. Studenti nemají být chráněni ani před „zhoubnými“ názory, ale mají se s nimi naopak důkladně seznamovat. Kdo tady vlastně má strach z marxismu a z marxistů? Samo postavení problému mne dráždí: cožpak se jen vyměnila ideologie, ale zakazování bude pokračovat? Musím se přiznat, že mi mnohem víc vadí, že se bývalí marxisté dnes ve své většině k marxismu nepřiznávají. Nepřipadá Vám divné, že na vysokých školách – a dokonce v humanitních oborech! – mohou dnes i jako profesoři působit nejen bývalí komunisté, ale lidé pozitivně lustrovaní (tj. v těch již „dávných“ letech spolupracovavší, kolaborovavší s StB, většinou to ovšem stejně nakonec vyhádali soudně)?
Přiznám se Vám k něčemu, o čem nevíte a o čem pravděpodoibně nevědí ani redaktoři senzacechtivých plátků. Já jsem dokonce na pražské filosofické fakultě podstatně přispěl k tomu, že byl rehabilitován a znovu jako učitel začleněn do katedry filosofie Ransdorf, kterého prof. Mužík před řadou let v hluboké normalizaci vyhodil (oba byli členy KSČ; Mužíka jsme naproti tomu donutili k odchodu). Těch pár lidí, kteří o tom věděli a vědí, si tehdy mysleli, že jsem se zbláznil. Ale když potom po světě cestoval rektor UK Radim Palouš, a když dostával otázky, zda tady u nás nediskriminujeme marxisty, mohl uvést právě příklad M. Randsdorfa. Ten se bohužel dal potom na politiku (přednášel jen krátkou dobu a málo) a tam se nijak nevyznamenal. Ale to je docela jiná kapitola; mezi politiky není zdaleka sám, kdo mi jde na nervy, a rozhodně v tom u mě není na předním místě.
Já svým studentům vždycky doporučuji (a teď dokonce teologům, protože z filosofické fakulty jsem už odešel), aby studovali mladého Marxe, ale také onen upadlý „marxismus“ (který byl vlastně zvláštním druhem pozitivismu); jsem totiž přesvědčen, že nás čeká v té či oné podobě jeho návrat, protože naši političtí restaurátoři se bohužel vrací zpátky daleko do minulosti, ale ničemu se z ní nepřiučili (a ovšem není to situace jen naše, ale celoevropská resp. euro-americká). Důkladná znalost minulosti se ještě bude hodit – a nejde jenom o marxismus, ale také o fašismus a nacismus. Nechápu, proč se z toho dělá „tabu“; to je nejlepší způsob, jak připravovat zase nějakou novou neschopnost reagovat na přicházející dobu a její nové „vykloubení z pantů“. Děláme poprask kolem znovuvydání Hitlerovy upadlé knihy (kterou kdysi také skoro nikdo nečetl anebo ji aspoň nebral vážně, a pak byli všichni překvapeni), ale studenti práv nejsou řádně seznamováni s mimořádně inteligentními nacistickými právními teoriemi (jako je třeba myšlení Carla Schmitta, o kterém dnes až na výjimky nikdo neví; a přece právě na tom se musí ukazovat, co to je nacismus!). – Ale to je jen jeden z důvodů. Jsme – aspoň to říkáme – demokratický stát; komunisté představují parlamentní stranu. Proč mají být (většinou) bývalí komunisté a marxisté zbavováni možnosti působit na vysokých školách, ale v parlamentě mohou působit svobodně? Tak buď – anebo: buď budeme jednat jako demokraté a nebudeme nikoho diskriminovat pro jeho přesvědčení – anebo si zavedeme zase nějak mccarthismus, jaký vypukl po poslední světové válce v USA. S fašistickými (a fašizujícími, eventuálně prefašistickými), nacistickými, komunistickými a nejrůznějšími dalšími fundamentalistickými atd. tendencemi se musíme vyrovnat ne tím, že je zakazujeme, ale že naučíme lidi, jak jim čelit, jak nepodléhat jejich svodům. Rozum a vzdělání, ne policie, ani prověrkoví komisaři, nás zachrání před novými katastrofami – anebo aspoň před tím, abychom jim svým ignorantstvím jen připravovali cestu a pak jim zase podlehli.
Jak jsem napsal, asi jsem Vás nepotěšil. Ale bohužel úkolem filosofa není těšit, ale varovat a burcovat. Dělá to ovšem s rizikem, že se může také mýlit – v něčem. Ale i tak je dobré si ho poslechnout a pak to všechno zvážit. Skutečná hranice nevede mezi komunisty a nekomunisty, ale mezi lidmi přemýšlivými a hlupáky. A to není otázka přirozené nenadanosti; hlupství je vina, je to hřích. Tak to kdysi napsal německý teolog, žák Karla Bartha, který byl nacisty v posledních dnech války popraven, doc. Dietrich Bonhoeffer.
Pevně doufám, že jsem nezpůsobil, že jste na mne zanevřela. Bída dnešní doby (ostatně i starších dob) je v tom, že si navzájem dost nenasloucháme. To neznamená hned souhlasit, ale pustit si to hlavou, nic nebrat s přílišnou samozřejmostí, jako by bylo všechno jasné. Ono to totiž tak jasné není, je třeba se k tomu propracovat a domyslet.
S pěknými pozdravy zůstávám
Ladislav Hejdánek